Cumhuriyet yazarı Erdal Atabek’e veda

Cumhuriyet gazetesi yazarı Erdal Atabek, tedavi gördüğü hastanede 31 Mayıs’ta 94 yaşında hayatını kaybetti. Atabek için bugün saat 11.30’da Cumhuriyet gazetesi İstanbul merkez binasında tören düzenlenecek.

Atabek’in cenazesi Şişli Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Silivri Çanta Köyü’nde defnedilecek.

Erdal Atabek kimdir?

Dr. Erdal Atabek, 1930 yılında Adapazarı’nda doğdu. Öğretmen baba ile öğretmen annenin çocuğu olan Atabek, 1948 yılında Gaziosmanpaşa Ortaokulu’ndan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup, Tıp Doktoru olarak meslek yaşamına başladı.

1965 yılında ilk yazısının Milliyet Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından, 1966 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde düzenli olarak yazıları yayınlamaya başladı. Dr. Erdal Atabek, Tıp alanındaki mesleki kariyerinin yanı sıra, birçok kuruluşta çeşitli görevler aldı. Bu görevlerden bazıları şunlardır: Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı (1965), Beş Yıllık Kalkınma Planlarında Özel İhtisas Komisyonu Başkan ve Üyelikleri (1972-1978), Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü (1975), Sosyal Güvenlik Bakanlığı İlk Müsteşarlığı (1976), Aile Okulları Kurucu,Yönetici ve Eğitmenliği (1980), Almanya, İsveç, Danimarka, Hollanda gibi dış ülkelerde aile, gençlik, kültür konferansları (1986), Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde ’İletişim Eğitmenliği’ (1994) ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’Sosyal Psikoloji Öğretim Görevi’ (1996).

Dr. Erdal Atabek’in 1985-2005 yılları arasında yayınlanan kitapları ise şunlardır: Alkol ve İnsan (5. Basım), İnsan Sıcağı (5. Basım), Sözüm Sanadır (7 Basım), Kışkırtılmış Erkeklik-Bastırılmış Kadınlık (25. Basım), Kuşatılmış Gençlik, Gençlik Duvarları Yıkıyor, Kırmızı Işıkta Yürümek, Cinsellikten İkmale Kalmak, Kendi Yurdunda Sürgünsün, Belki de Sensin, Hayatımız ve Değerlerimiz, Bizim Duygusal Zekamız, Çocuklar Büyükler ve Tavşanlar, Erken Büyüyen Çocuklar, Modern Dünyada Değişen Değerler ve Gençlik ve Sıpa Koleje Gidiyor (Mizah).

Dr. Erdal Atabek’in Tıp alanında verdiği hizmetlerden bazıları şöyledir: İÜ Tıp Fakültesi, Fizyoloji Enstitüsü Asistanlığı, İç Hastalıkları Uzmanlığı, Psikosomatik Hastalıklar Uzmanlığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x