İzmirli istedi Büyükşehir yapıyor Asarlık ve Koyundere’ye de İZBAN istasyonu geliyor

İzmirli istedi Büyükşehir yapıyor
Asarlık ve Koyundere’ye de İZBAN istasyonu geliyor

İzmir’de kent içi raylı sistemin önemli halkalarından İZBAN’da Konak ilçesine Lale, Çiğli ilçesine ise Kâtip Çelebi istasyonlarını kazandıracak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Talepler doğrultusunda harekete geçen Büyükşehir, Asarlık ve Koyundere’ye iki yeni istasyon yapmak için ihaleye çıkacak.  

İzmirlilere rahat, güvenli ve hızlı ulaşım hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN’a iki yeni istasyon daha kazandırıyor. İzmir`in kuzey-güney hattında hizmet veren İZBAN’da, Şirinyer ile Kemer istasyonları arasında kalan Lale Mahallesi ve Çiğli’de bulunan Katip Çelebi Üniversitesi bölgesinde daha önce çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, Menemen’de de vatandaşlardan gelen talepler üzerine harekete geçti. Katılımcı yönetim anlayışının bir sonucu olarak Asarlık ve Koyundere’de çalışmalara başlayan Büyükşehir, 27 Aralık’ta ön yeterlilik ihalesine çıkacak. Halen yapımı devam eden Lale Mahallesi ve Katip Çelebi Üniversitesi bölgesindeki istasyonlar ile Asarlık ve Koyundere istasyonlarıyla toplam durak sayısı 45’e çıkacak. 

Yer üstü istasyonu olacak
Menemen Asarlık ve Koyundere’de yapılacak istasyonlar, yer üstü istasyonu olarak tasarlanacak. Egekent-2 ve Menemen İZBAN istasyonları arasında kalan bölgede halkın talepleri ve nüfus yoğunluğu dikkate alınarak raylı sistem hattı ile konforlu bir şekilde seyahat imkanı sağlanacak. 

İhale 27 Aralık’ta
Ön yeterlilik ihalesi 27 Aralık’ta yapılacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak proje çalışmaları 8 ayda tamamlanacak. Projelerin TCDD tarafından onaylanmasının ardından yapım ihalesine çıkılacak. 

Çalışmalar devam ediyor
İZBAN’da, Şirinyer ile Kemer istasyonları arasında kalan Lale Mahallesi ve Çiğli’de bulunan Katip Çelebi Üniversitesi bölgesinde açılacak istasyonlar için çalışmalar da hızla sürüyor. Her iki bölgede de çalışmaların yapılacağı alanlarda araç ve yaya geçişleri için gerekli UKOME kararları alınarak geçici trafik deplasmanları yapıldı. Konak- Gürçeşme bölgesinde yer alacak istasyonda zemin güçlendirme çalışmaları peron temel imalatları sürüyor. Katip Çelebi bölgesinde ise zemin iyileştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra peron betonarme imalatlarına başlanacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x